niedziela, 6 maja 2012

Przewodnik po tkaninach - suknie ślubne i wieczorowe, część I

Tkaniny na suknie ślubne dzielą się na zwiewne i cięższe, błyszczące i matowe, sztywne i lejące,dziś chcemy Wam przedstawić niektóre z niech. Tafta - są przeróżne rodzaje tafty, ale wszystkie łączy to, że są tkaninami lekkimi, z delikatnym połyskiem, oraz szeleszczącymi, mniej lub bardziej sztywnymi. Tafty najlepiej sprawdzają się do szycia sukienek z draperiami, zakładkami, marszczeniami. Z tafty kreszowanej robi się falbany. Nie nadają się z kolei na suknie zupełnie gładkie z francuskimi cięciami. Cięcia wyglądają wtedy bardzo brzydko i marszczą się na szwie. Tafta może być także jedwabna, ale odradzamy ją z pełnym przekonaniem. Tafta jedwabna potwornie się gniecie, powstałe na niej zabrudzenia są praktycznie niespieralne, a dodatkowo z każdym praniem wygląda gorzej z powodu utraty apretury. Sukienki z tafty jedwabnej raczej nie nadają się do odsprzedaży po ślubie, a ich wypożyczanie to wielkie ryzyko. Tafta polystrowa jest za to trwała, odporna na zabrudzenia - z gnieceniem jest bardzo różnie, w zależności od gatunku.
Przykłady sukienek z tafty : Marylin
Sara
Cloudel
Żółta suknia balowa Oscar de la Renta
Vera Wang
ostatnio coraz modniejsze są tafty drukowane (tu również Vera Wang)
Mia Solano
Suknie z tafty pojawiają się również na czerwonym dywanie : Anne Hathaway
Penelope Cruz
Z sukni Haute Couture wykonanych z tafty słynęły kolekcje Diora :
Satyna cienka Satyna cienka jest materiałem błyszczącym i bardzo lejącym. Jest stosowana w przypadku sukien wieczorowych, oraz niezobowiązujących sukien ślubnych. Sprawdza się bardzo dobrze również jako podkład pod inne tkaniny - koronkę, muślin, gazę, szyfon, żorżetę. Cienka satyna występuje także w wersji jedwabnej, natomiast choć mniej się gniecie niż jedwabna tafta, także jest trudna w utrzymaniu, plus posiada jeszcze tę wadę, że jest materiałem mało przewiewnym i "lepi" się do ciała. Dlatego sukienki z cienkiej jedwabnej satyny podszywa się zazwyczaj podszewka bawełniana lub wiskozową. W Polsce satyna cienka, rzadko jest stosowana jako materiał wierzchni (my raczej także używamy go jako materiału podkładowego), ponieważ Polki nie przepadają za błyszczącymi tkaninami. Materiał jest stosowany często przez projektantów Haute Couture i chętnie zakładany przez światowe celebrities, które nie boją się błyszczeć ;). Czasami szyje się z niej również suknie z falbanami, ale maja one dość ciężki wygląd.
Przykłady sukien z cienkiej satyny : Alberta Feretti
Roberto Cavalii :
Angelina Jolie na czerwonym dywanie :
Suknia Royal Splendor Samsara ma gorset wykonany z cienkiej satyny.
Cameron Diaz
Satyna gruba (atłas) Satyna gruba jest materiałem matowym, lub o delikatniejszym lub intensywniejszym perłowym połysku. Gruby i mięsisty, mniej lub bardziej lejący, zawsze jest szalenie efektowny. Ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań, nadaje się zarówno do drapowania, sukienek minimalistycznie prostych, jak i jako podkład pod inne tkaniny (najczęściej stosowany jest pod koronki). bardzo dobrze komponuje się z innymi tkaninami, oraz z kryształami,aplikacjami, haftami itp. Wyróżniamy satynę syntetyczną, jedwabną (duchesse) i bawełnianą, z czego najbardziej praktyczna jest tkanina syntetyczna - nie gniecie się, nie plami, dobrze przepuszcza powietrze, jest łatwa w utrzymaniu - dobrze się ją pierze oraz prasuje. Jedwab posiada te same wady co w przypadku tafty, natomiast bawełna choć przepuszcza powietrze, jest materiałem bardzo mnącym.
Przykłady sukien z atłasu : Paloma
Naudine
Isolda
Venus:
Armani :
suknia ślubna księżnej Charlene (również Armani)
Pronovias :
Maggie Sottero :
Muślin i Szyfon.
W zasadzie określeń muślin i szyfon używa się wymienne. Tkanina ta również ma różne rodzaje - z tym, że jej poszczególne typy różnią się między sobą mniej niż np. tafty. Muślin jest materiałem miękkim, lejącym, przeziernym, zwiewnym i delikatnym. Używa się go zwykle do sukien w stylu empire, ale nie tylko. Jako podkład pod szyfon uzywa się zwykle satyny grubej lub cienkiej. Cienka dodatkowo rozświetla kolor szyfonu. Nadaje się również na falbany, ale są one dużo cięższe niż falbany np. z organzy. Czasami szyfonem określa się błędnie organzę/ organdynę. Sukienki z muślinu są bardzo lubiane przez gwiazdy, zarówno nasze krajowe jak i zagraniczne, na wszelkie "wielkie wyjścia". Również wiele z nich wybrało suknię z takiej tkaniny do swojego ślubu: np. Megan Fox, a z naszych rodzimych celebrytek Reni Jusis czy Małgorzata Socha. Jedyną wadą szyfonu jest to, że jest dość delikatny - może się zaciągać, dlatego radzimy rezygnować np. z bransoletek z wystającymi ostrymi krawędziami przy zakładaniu muślinowych sukienek. Muśliny i szyfony, robi się także z jedwabiu, aczkolwiek ma on podobne wady, jak inne jedwabne tkaniny. Przykłady muślinowych i szyfonowych sukien : Peonia
Angelica
Isabelle
Elie Saab
Pronovias :
Eva Longoria
Jennifer Lopez
Alicia Keys

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz